Tekst alternatywny
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Nowym Dworze Gdańskim
A
A
A A+ A++
HISTORIA

Historia naszej poradni sięga 1 września 1973 roku, kiedy powołano Powiatową Poradnię Wychowawczo-Zawodową. Pierwszym dyrektorem placówki był psycholog, mgr Jan Czerski. Kadrę pedagogiczną, oprócz dyrektora, tworzyły dwie osoby: mgr Władysława Kieszkowska i mgr Edward Budziwojski – pedagodzy. Obszar działania Poradni obejmował teren Powiatu Nowodworskiego. Placówka mieściła się początkowo w budynku przy ul. Tczewskiej 12, zajmując trzy niewielkie pomieszczenia.

W wyniku zmian administracyjnych w 1975 roku Nowy Dwór Gdański włączono do województwa elbląskiego, a miasto straciło status powiatowego, stając się miastem-gminą. Wówczas Powiatową Poradnię Wychowawczo-Zawodową przekształcono w Poradnię Wychowawczo-Zawodową podległą Kuratorium Oświaty i Wychowania w Elblągu. Nadzór merytoryczny nad Poradnią sprawowała Wojewódzka Poradnia Wychowawczo-Zawodowa w Elblągu.

Decyzją Inspektora Oświaty i Wychowania z dnia 21 sierpnia 1980 roku przeniesiono Poradnię do pomieszczeń w piwnicy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. Następnie, 25 czerwca 1982 roku, placówka zyskała nowe lokum w budynku przy ul. Dworcowej 3, gdzie miała do dyspozycji pięć gabinetów, sekretariat i poczekalnię.


W związku z trudnymi warunkami pracy, w kwietniu 1991 roku Poradnię przeniesiono do wolnostojącego budynku przy ul. 3-go Maja 6, gdzie funkcjonuje do dziś. Obecna baza lokalowa – dziesięć gabinetów, sekretariat i poczekalnia – pozwala na jednozmianową organizację pracy oraz swobodne wykorzystanie pomieszczeń do celów diagnostycznych, doradczych i terapeutycznych.

W 1994 roku placówka została przekształcona w Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W 1999 roku przywrócono Powiat Nowodworski, który włączono do województwa pomorskiego. Od tego czasu organem prowadzącym jest Powiat Nowodworski, a nadzór pedagogiczny sprawuje Pomorski Kurator Oświaty.

Powiat Nowodworski jest obszarem o złożonych problemach społecznych. Trudna sytuacja ekonomiczna wielu rodzin, bezradność wobec zmian cywilizacyjnych, a także nasilanie się negatywnych zjawisk, takich jak uzależnienia, niedostosowanie społeczne, zachowania agresywne wśród dzieci i młodzieży, samookaleczenia czy depresja u nieletnich – to wyzwania, którym codziennie stawiają czoła pracownicy Poradni. Jednocześnie powiat dysponuje rozbudowanym zapleczem usług edukacyjnych i socjalnych. Współpraca między instytucjami działającymi na rzecz dzieci i rodzin pozwala na łagodzenie lub eliminowanie problemów.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna jest placówką ogólnodostępną, świadczącą bezpłatne usługi na rzecz dzieci od urodzenia do ukończenia nauki szkolnej, zamieszkujących teren powiatu nowodworskiego. Placówka współpracuje zarówno z rodzicami, jak i nauczycielami, obejmując swoim wsparciem dzieci i młodzież z miasta i gmin Nowy Dwór Gdański i Krynica Morska oraz gmin Ostaszewo, Stegna i Sztutowo.

Od 1 września 2007 roku do 28 lipca 2023 roku dyrektorem Poradni była mgr Izabela Narewska, pedagog. Dnia 29 lipca 2023 roku Starosta Nowodworski powierzył obowiązki dyrektora Pani mgr Małgorzacie Preiss, a od 29 maja 2024 roku powierzono jej stanowisko dyrektora.